Preponsko jahanje

U 18. veku su u Velikoj Britaniji doneti parlamentarni akti o ograđivanju javnog i privatnog zemljišta. To je primoralo lovce na lisice da koriste konje da preskaču ove ograde kako bi uspešno nastavili lov. Ubrzo je ovaj običaj izazvao takmičarski duh među lovcima i tako se razvila disciplina koju danas poznajemo pod nazivom preskakanje.

Glavni cilj ove discipline je prelaženje preko zadanih prepona (parkura) u što kraćem vremenskom periodu i sa što manjim brojem oborenih prepona. Preponski parkur je teži  što su prepone više i što ih ima veći broj na manjem prostoru. Preponski nivoi su isto kao i u dresurnom jahanju postavljeni tako da konj mora dovoljno uznapredovati kako bi prešao na sledeći nivo. Tako na grand prix levelu visine prepona dostižu i do 1,60m.

Parkur s preponama može biti postavljen na travnatoj ili peščanoj podlozi, a sastoji se od 10 do 16 prepreka, koje je potrebno prijeći u zadanom redu. Uvek se koriste prepone koje se ruše ako ih konj tokom skoka zakači, a poznajemo različite tipove kao što su okseri, triple barovi, zidovi, stacionate, vodeni rov, kombinacije – dvostruke, trostruke ili višestruke, itd.

Što se tiče opreme, postoji preponsko sedlo čiji su listovi orjentisani više prema napred, te je malo pliće od dresurnog. Uzengije jahači nameštaju na kraću dužinu kako bi mogli više ustati prilikom skoka. 

Pored osnovne opreme, konj na takmičenju treba da nosi posebne ingvinalne štitnike za noge koji štite tetive. Pored sedla za međunožje postoje i međunožni pojasevi koji su u sredini izduženi kako konj ne bi povredio taj deo tela prilikom skakanja prilikom savijanja prednjih nogu. Dozvoljeno je više vrsta čeljusti. Konji uglavnom nose kljove i martingale, a neki i podrepnjake.

Istorija Preponskog Jahanja

Preponsko jahanje, disciplina koja izaziva uzbuđenje i divljenje, svoje korene vuče iz 18. veka u Velikoj Britaniji. Tada su parlamentarni akti o ograđivanju javnog i privatnog zemljišta primorali lovce na lisice da koriste konje za preskakanje ograda kako bi nastavili lov. Ovaj običaj ubrzo je izazvao takmičarski duh među lovcima i tako je rođena disciplina koju danas poznajemo kao preskakanje.

Ciljevi i Pravila Preponskog Jahanja

Glavni cilj preponskog jahanja je prelaženje preko zadanih prepona (parkura) u što kraćem vremenskom periodu i sa što manjim brojem oborenih prepona. Preponski parkur postaje teži kako raste visina prepona i kako se povećava njihov broj na manjem prostoru. Na najvišem, grand prix nivou, visine prepona dostižu i do 1,60 metara.

Vrste Prepona i Postavka Parkura

Parkur s preponama može biti postavljen na travnatoj ili peščanoj podlozi i sastoji se od 10 do 16 prepreka koje je potrebno preći u zadanom redu. Koriste se prepone koje se ruše ako ih konj zakači tokom skoka, a neke od najčešćih vrsta prepona uključuju okseri, triple barovi, zidovi, stacionate, vodeni rov, kombinacije (dvostruke, trostruke ili višestruke), i druge.

Oprema za Preponsko Jahanje

Prilikom preponskog jahanja, ključna je pravilna oprema koja osigurava sigurnost i udobnost konja i jahača. Postoji specijalno preponsko sedlo čiji su listovi orijentisani više prema napred, te je pliće od dresurnog. Uzengije jahači nameštaju na kraću dužinu kako bi mogli više ustati prilikom skoka.

 

Pored osnovne opreme, konji na takmičenju nose posebne ingvinalne štitnike za noge koji štite tetive. Takođe, koriste se međunožni pojasevi koji su izduženi kako konj ne bi povredio međunožje prilikom skakanja. Dozvoljene su različite vrste čeljusti, a konji uglavnom nose kljove, martingale, a neki i podrepnjake.

Preponsko Jahanje u KK Prestige Beograd

Naši Takmičari

U KK Prestige, ponosimo se našim iskusnim takmičarima koji redovno učestvuju u preponskim takmičenjima i donose nam prestižne nagrade. Naši treneri su stručnjaci u obuci jahača za ovu zahtevnu disciplinu, pružajući im sve potrebne veštine i znanje za uspeh. Naši takmičari predstavljaju naš klub na domaćim i međunarodnim takmičenjima, a njihov uspeh je dokaz kvaliteta naše obuke i posvećenosti.

Organizacija Turnira

Kao vodeći konjički klub, KK Prestige redovno organizuje preponske turnire na Beogradskom hipodromu. Ovi događaji privlače ljubitelje konja iz celog regiona i pružaju jedinstvenu priliku za takmičenje i druženje sa drugim jahačima. Naši turniri su poznati po visokim standardima organizacije i fer plej atmosferi. Pored takmičarskog dela, naši događaji uključuju i edukativne radionice i demonstracije za sve posetioce.

Prijateljska i Podržavajuća Zajednica

Naš klub nije samo mesto za takmičenje – to je i zajednica ljubitelja konja koji dele strast prema jahanju. Bilo da ste početnik ili iskusni jahač, u KK Prestige pronaći ćete podršku, prijateljstvo i inspiraciju. Naši članovi su uvek spremni da pruže savete, podele iskustva i pomognu u savladavanju izazova preponskog jahanja.

Kako Se Prijaviti

Prijavljivanje za članstvo u KK Prestige je jednostavno. Svi zainteresovani jahači, bez obzira na nivo iskustva, mogu se pridružiti našoj zajednici. Evo kako možete postati član:

  1. Kontaktirajte Nas: Prvi korak je da nas pozovete na  +381616666941 ili pošaljite e-mail na info@prestigekk.rs da nam se predstavite i zakažete svoj čas.
  2. Posetite Nas: Dođite u naš klub na Beogradskom hipodromu da se upoznate sa našim prostorom, konjima i trenerima.
  3. Popunite Prijavu: Ispunite prijavni formular koji možete dobiti prilikom posete ili preuzeti sa našeg sajta.
  4. Platite Članarinu: Uplatite članarinu prema odabranom paketu.

Cena Članarine

Članarina u KK Prestige se prilagođava potrebama i ciljevima svakog člana. Naši paketi članarina su dizajnirani tako da pokrivaju različite nivoe obuke i usluga:

  • Osnovni Paket: 10.000 RSD mesečno – uključuje osnovnu obuku i korišćenje naših prostora.
  • Napredni Paket: 15.000 RSD mesečno – uključuje dodatne časove sa instruktorom, korišćenje specijalizovane opreme i popuste na turnire.
  • Takmičarski Paket: 20.000 RSD mesečno – uključuje intenzivnu obuku, personalizovane treninge, kompletno korišćenje naših prostora i besplatno učešće na domaćim turnirima.

Naša Infrastruktura i Oprema

 

KK Prestige se može pohvaliti vrhunskom infrastrukturom koja je dizajnirana da zadovolji sve potrebe preponskog jahanja. Naš klub poseduje:

  • Prostrane Staze za Jahanje: Naše staze su idealne za sve nivoe treninga, sa različitim vrstama podloga koje omogućavaju optimalne uslove za vežbanje.
  • Savremena Oprema: Naša oprema uključuje preponska sedla, uzengije, štitnike i sve ostale potrebne dodatke za sigurno i efikasno jahanje.
  • Komforni Padozi: Naši padozi su dizajnirani tako da konji imaju dovoljno prostora za kretanje i odmor, što doprinosi njihovoj fizičkoj kondiciji i opštem zdravlju.

Događaji i Turniri

 

Pored redovnih treninga, KK Prestige je domaćin mnogih prestižnih događaja i turnira tokom godine. Naši članovi imaju priliku da učestvuju u:

  • Lokalnim i Regionalnim Takmičenjima: Organizujemo takmičenja na lokalnom i regionalnom nivou gde naši članovi mogu testirati svoje veštine i napredovati.
  • Međunarodnim Turnirima: Naši najbolji takmičari redovno učestvuju na međunarodnim turnirima, predstavljajući naš klub i našu zemlju.
  • Edukativnim Radionicama: Pored takmičenja, organizujemo radionice sa vrhunskim stručnjacima iz oblasti jahanja koji prenose svoje znanje i iskustvo našim članovima.
Preponsko Jahanje

Kako Rezervisati Čas

Pozovite nas na +381616666941 ili pošaljite e-mail na info@prestigekk.rs da zakažete svoj prvi čas.

Izaberite jedan od naših članarinskih paketa koji najbolje odgovara vašim potrebama.

Nakon što potvrdite svoj termin, dođite u naš klub i započnite svoju avanturu u preponskom jahanju.

Preponsko jahanje je mnogo više od sporta – to je umetnost koja kombinuje veštinu, hrabrost i duboku povezanost sa konjem. U KK Prestige, pružamo vam priliku da se upustite u ovu uzbudljivu disciplinu i postanete deo naše ponosne tradicije. Pridružite nam se i doživite čaroliju preponskog jahanja!

Posetite našu školu jahanja i otkrijte zašto je KK Prestige Beograd lider u preponskom jahanju. Rezervišite svoj čas već danas i zakoračite u svet elegancije i avanture!

 

Prestige logo
Корпа